معاونت خدمات و محیط زیست شهری
معاونت خدمات و محیط زیست شهری
   
  • طبقه بندی آموزش شهروندی
  • دستورالعمل معرفی آفات غالب کلم زینتی به همراه روش مبارزه
   تعداد بازدید :1379

   دستورالعمل معرفی آفات غالب کلم زینتی به همراه روش مبارزه

   دستورالعمل معرفی آفات غالب کلم زینتی به همراه روش مبارزه دستورالعمل معرفی آفات غالب این گیاه به همراه روش مبارزه کلم زینتی : Bbrassica oleraceae این گیاه به خاطر برگهای رنگی و زیبایی که دارد به عنوان گیاه باغچه ای فصل پاییزدرفضای سبز کاربرد دارد. زیبایی بصری برگهای زینتی کلم در طول پاییز وزمستان ...

      

   دستورالعمل معرفی آفات غالب این گیاه به همراه روش مبارزه

   کلم زینتی :
   Bbrassica oleraceae
   این گیاه به خاطر برگهای رنگی و زیبایی که دارد به عنوان گیاه باغچه ای فصل پاییزدرفضای سبز کاربرد دارد. زیبایی بصری برگهای زینتی کلم در طول پاییز وزمستان وظهورگل دراوایل بهار سال بعد از جمله زیبایی های این گل می باشد.
   این گیاهان غالبا دارای برگهایی دندانه دار، دارای بریدگی یا پهن وبزرگ ، متراکم و چین خورده ، به رنگ هایی چون : قرمز تند ، سفید و ارغوانی و... میباشد. این گل ها ازجمله مقاومترین گل های پاییزه به سرمای سخت زمستان می باشند.
   کلم زینتی باید در محیطی کاملا آفتابی کاشته شود و در صورت کاشت متراکم ، با نرسیدن نوربه برگها وساقه ، ساقه بلند و سست و توخالی شده و ظاهری نازیبارا برای این گیاه ایجاد می نماید. خاک باغچه باید همیشه مرطوب بوده ولازم به توضیح است ، درزمانی که برگها در حال تغییر رنگ می باشند ، مصرف کود ازته توصیه نمی شود ، چراکه برگها قدرت تغییر رنگ خود را از دست خواهند داد. از نظر دما تغییر رنگ برگها زمانی آغاز می شود که درجه حرارت به 15 درجه سانتیگراد کاهش یابد. این گیاه تا 10- درجه سانتیگراد را می تواند تحمل کند . لیکن کلم زینتی مقاومت زیادی نسبت به آلودگی و خشکی ندارد ولذا اتنخاب باغچه های گل مناسب در فضای سبز شهری از اهمیت ویژه ای برخوردارخواهد بود. گل کلم نیز همچون سایر گیاهان مشابه ، مورد حمله بسیاری از آفات وبیماری قرار گرفته که دراین میان دو آفت شته وپروانه های برگخوار بیشتر مشهود است .

      شته مومی کلم :
   Brevicoryne brassicae
   این شته درتمام مناطق کشوردیده شده وروی کلم، شلغم، تربچه و چلیپیان تغذیه می کند.
    شکل شناسی :
   شته های ماده بی بال ،برنگ سبز تیره یا روشن و پوشیده از موم می باشد. این آفت از شیره گیاه ، برگ، ساقه و گل تغذیه نموده وموجب ضعف گل می گردند. قاشقی شدن برگ ها و پیچیدگی آن ، از علائم خسارت این شته است. تولید عسلک و در نتیجه جلب قارچ های فوماژین نیزاز دیگر علائم خسارت می باشد .
    زیست شناسی :
   باشروع فصل پاییز شته های بالدار بروی خاک و نزدیک طوقه بوته کلم و گل کلم تجمع می یابند. تخم ها بین 3 تا 4 عدد بروی دمبرگ و یا سطح زیرین برگ ها گذاشته شده که این مرحله درواقع ، دیاپوز و زمستانگذرانی آفت محسوب می شود.با شروع فصل بهار، تخم ها تفریخ می شود. این آفت در شرایط مناسب تا 20 نسل در سال تولید می نماید. این آفت همچنین ناقل بیماری ویرسی در کلم می باشد. این آفت به داخل وقسمت مرکزی بوته نفوذ نموده ودررشدمغزی بوته اختلال ایجاد می نماید.
    مبارزه :
   دراین بواسطه ی پوشش مومی روی بدن این آفت ، حشره درمقابل سموم تاحدودی محافظت شده وهمچنین با توجه به قرارگرفتن شته درلابه لای برگهای مرکزی کلم، بکار گیری سموم نفوذی وسیستمیک موثرتر خواهد بود.
   - کنترل شیمیایی آفت بااستفاده ازسموم نفوذی درتراکم های بالا قابل توصیه می باشد. از جمله ی این سموم می توان به دیازینون – هوستاکوئیک - دیکلرووس - پریمور و... می توان اشاره نمود.

     سفیده بزرگ کلم
   Pieris brassicae
   لاروهای این روز پروانه ازگیاهان مختلف چلیپائیان مانند کلم وکلم گل وشلغم وترب وتربچه وکلم قمری تغذیه نموده وفقط رگبرگها را باقی می گذارند.
    شکل شناسی :
   این آفت پروانه ای سفیدرنگ متمایل به خاکستری بوده که دارای دولکه ی سیاه بروی هر بال می باشد. لارو کامل بطول 40-30 میلی متروبرنگ سبز متمایل به خاکستری وزرد بوده که درناحیه شکمی روشن تر از پشت می باشد. بدن لارو این پروانه از موهای نرمی پوشیده شده است .
    زیست شناسی :
   این آفت زمستان را به صورت شفیره به سر برده ودراوایل بهارحشرات کامل (پروانه ها) ظاهرمی شوند. حشرات ماده درهرنوبت یک دسته تخم 20 الی 30 عددی بروی گیاهان تیره کلم گذاشته وگاها این تعداد درمجموع به 200 عدد می رسد. این تخم ها پس از 5 تا 8 روز باز شده و لاروهای کوچک برای مدتی به طور دسته جمعی درکنار هم زندگی کرده و ازقسمتهای لطیف برگها تغذیه می کنند.با رشد لاروها زندگی دسته جمعی تغییر کرده وهر لارو درسطح گیاه پخش می شود.لاروهای درشت ضمن تغذیه از برگهای کلم فقط رگبرگهای بزرگتر را بجا خواهند گذاشت .لاروبرگخوارکلم دارای سه سن لاروی بوده و هر دوره نیزحدود دو هفته طول می کشد. وقتی لاروکامل شد برای شفیره شدن خود را به اشیا مجاور اعم از چوب و غیره محکم کرده و بوسیله جند تار ابریشم به اشیا مزبور وصل و سپس تبدیل به شفیره می شود . دوره شفیرگی حدود یک تا دو هفته طول می کشد. این آفت درسال 2 تا 4 نسل دارد.
    مبارزه :
   درصورت رویت آفت ویا خسارات وارده ، کنترل شیمیایی با استفاده ازسمومی همچون دیازینون ویا فوزالون ویا لارو کش هایی همچون دیمیلین ، قابل توصیه است.
    

   پیوست
    پیوست
    
مجموع بازدیدها : 3,088,344
تعداد بازدید امروز : 86
تعداد بازدید دیروز : 603
آخرین به روزرسانی : 13:47  1397/03/06
آدرس :

میدان شهدا- شهرداری مرکز - ساختمان توسعه - طبقه اول

تلفن :051-32243943
فاکس :051-32243944
رایانامه :armat-el@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد