معاونت خدمات و محیط زیست شهری
معاونت خدمات و محیط زیست شهری
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 74
   کد: 137655
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
   دکتر شهلا؛

   نقش پررنگ سازمان آتش‌نشانی در ایجاد بستری امن در مشهد

   * آتش نشانی تافته ی جدا بافته در مجموعه شهرداری ست / " انسان هایی که منفعت شخصی خودشان را به منفعت شهر و گروهی از انسان ها ترجیح می دهند ، به ذات مقدسند »
    نقش پررنگ سازمان آتش‌نشانی در ایجاد بستری امن در مشهد

   اینها گوشه ای از سخنان دکتر امیر شهلا عضو شورای اسلامی شهر مشهد بود که در نشست صمیمی با مدیر عامل آتش نشانی این کلانشهر مطرح کرد .
   دکتر شهلا در حاشیه این نشست صمیمی که در یکی از ایستگاه های منطقه یکم عملیات آتش نشانی مشهد برگزار شد ، ابراز داشت " آنان که برای ایجاد امنیت اجتماعی ، حفظ سلامت و جان انسان و یا هر موجود زنده ای امنیت خود را به مخاطره می اندازند همچون شهدایی که برای حفظ تمامیت ارضی کشورشان سینه سترگ می کنند ، مقدسند "
   وی تلاش روزانه آتش نشانان را در سنگر ایمنی و اتش نشانی ، جهادی ستودنی و تکرار آن را در هر روز کاری بسی مقدس دانست .
   عضو شورای اسلامی شهر مشهد در حالی که نیروهای انسانی در هر سازمان و نهاد را سرمایه های آن مجموعه نامید ، اظهار کرد : سازمان آتش نشانی مشهد به واسطه خدمت بی منت و جهاد گونه اش برای حفظ امنیت زائرین و مجاورین علی بن موسی الرضا (ع) ، تافته ای جدا بافته در بدنه شهرداری می باشد . وی رسیدگی به مشکلات معیشتی سرمایه های انسانی این سازمان را از جمله ضروریت ها و اولویت های مدیران ارشد این نهاد و شهر برشمرد و خاطرنشان کرد : اهتمام ورزیدن آتش نشانی به کاهش مدت زمان رسیدن آتش نشانان به محل حوادث در شرایطی که کسری از ثانیه می تواند شهری را به آتش بکشد ، کاری ست ستودنی که نشان از تجربه ارزشمند و ید طولانی مدیر عامل آتش نشانی مشهد به عنوان سکاندار این نهاد حساس و پر مخاطره در این حرفه مقدس دارد .
   دکتر شهلا اگر چه خلاء نبود مدیریت واحد در حوزه ایمنی را امری قابل بحث و پیگیری دانست ، اما نقش پر رنگ آتش نشانی را در ایجاد بستری امن و بدور از حادثه در مجموعه کلانشهر مشهد و حتی حومه آن را اقدامی قابل اهمیت بیان کرد و انجام این کار خطیر را بدور از هر حاشیه ای در رسانه ها و شهروندان نشان از جایگاه والا و ارزنده آتش نشانی در مجموعه شهری عنوان کرد .

   * تجهیر کلیه ایستگاه های آتش نشانی به خودروهای امداد و نجات / افزایش 3 برابری ناوگان خودرویی آتش نشانی
   در10 ساله گذشته تنها 10 ایستگاه آتش نشانی امکان انجام عملیات امداد و نجات را داشته است ، این در حالیست که امروز تمام ایستگاه های آتش نشانی قادر به انجام عملیات های امداد و نجات هستند .
   مدیر عامل آتش نشانی مشهد نیز در حاشیه این نشست با اشاره ای مختصر به دستاوردهای 10 ساله آتش نشانی مشهد و بیان مطالب فوق ، وضعیت ناوگان عملیاتی آتش نشانی را تشریح کرد و افزود : ناوگان عملیاتی آتش نشانی در سال 86 مجهز به 92 دستگاه خودرو بود ، که این میزان با رشد 3 برابری ، امروز به 275 دستگاه ارتقاء پیدا کرده است .
   *رشد 3/17 درصدی افزایش شیرهای هیدرانت در سطح شهر
   این مقام مسئول درآتش نشانی با اشاره به افزایش شیرهای هیدرانت سطح شهر از 43 به 745 دستگاه طی 10 ساله گذشته و تاکید بر رشد 17 و 3 دهم درصدی آن ، بیان داشت : در 6 ماهه گذشته در 8 هزار و 57 فقره عملیات آتش نشان ، 43 شهروند جان خود را از دست داده اند و 421 نفر مصدوم و 4 هزار و 642 شهروند نیز از حریق و حادثه نجات یافته اند . وی ادامه داد : این آمار نشان از گرفتار شدن تعداد کثیری از شهروندان در حوادث متعدد می باشد که نیازمند امداد رسانی نیروهای عملیاتی این سازمان هستند .

   مدیر عامل آتش نشانی مشهد ارتقاء توان عملیاتی آتش نشانان را مضاف بر تمرینات عملیاتی مکرر پرسنل این سازمان ، در گرو تجهیز نمودن ناوگان عملیاتی این نهاد حساس و پر مخاطره برشمرد و یادآور شد : هر چقدر بر توان عملیاتی آتش نشانی افزوده شود میزان خسارات وارده به شهروندان نیز کاهش خواهد یافت .
   آتشپاد جعفری با بیان این مطلب به برآورد خسارت 200 میلیارد تومانی به شهروندان در حوادث متعدد در بازه زمانی 6 ماهه اشاره کرد و افزود : طی 10 ساله اخیر با ارتقاء توان عملیاتی آتش نشانی به لحاظ کمی و کیفی میزان خسارات وارده به مردم را کاهش داده ایم .
   وی همچنین اظهار کرد : هر یک از عملیات های آتش نشانی به طور میانگین 6 میلیون تومان برای سازمان آتش نشانی هزینه دارد .

    

   تعداد بازدید: 74
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
مجموع بازدیدها : 3,117,721
تعداد بازدید امروز : 155
تعداد بازدید دیروز : 412
آخرین به روزرسانی : 08:40  1397/04/25
آدرس :

میدان شهدا- شهرداری مرکز - ساختمان توسعه - طبقه اول

تلفن :051-32243943
فاکس :051-32243944
رایانامه :armat-el@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد انجام میگردد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد