فهرست طبقات
چهارشنبه, ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۲:۱۹ ۲۵۶۰
طبقه بندی:
  • پیامها و اطلاعیه ها
  • گزارش
چچ
2KLYutin2LIg2YbZhdin2YrYtNqv2KfZhyDYqNmK2YbigIzYp9mE2YXZhNmE2Yog2q/ZhCDZiCDar9mK2KfZhyDZhdi02YfYrw==

25 اردیبهشت؛

آغاز نمایشگاه بین‌المللی گل و گیاه مشهد

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی گل و گیاه، ابزار و ادوات باغبانی از 25 تا 29 اردیبهشت ماه در مشهد خبر داد.

به گزارش مدیریت روابط عمومی و مشارکت های مردمی خدمات و محیط زیست شهری، شهرداری مشهد دکتر کاظمی ظهر دوشنبه در نشست خبری دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گل و گیاه، ابزار و ادوات باغبانی با بیان مطلب فوق افزود: نمایشگاه بین‌المللی گل و گیاه، ابزار و ادوات باغبانی از 25 تا 29 اردیبهشت ماه در نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار می شود.
وی ادامه داد: همزمان با برپایی نمایشگاه گل و گیاه کارناوال های گل در دو مسیر متفاوت و در مناطق مختلف کم برخوردار در سطح شهر به سمت نمایشگاه حرکت می‌کنند.
دکتر کاظمی به گل‌آرایی تمامی گل فروشی‌های سطح شهر در مقابل درب مغازه خود اشاره کرد و افزود: در این ایام به سه گل فروشی‌هایی که اقدام به گل‌آرایی برتر نموده‌اند از طرف شهرداری انتخاب و جوایزی به آنان اهدا می شود.
کاشت 20 میلیون بوته گل در سطح شهر مشهد
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: با کاشت 20 میلیون بوته گل طی ایام سال در سطح شهر توانستیم زمینه اشتغال‌ را برای شهروندان ایجاد کنیم.
وی اضافه کرد: سرانه هر شهروند ایرانی به ازای هر 15 نفر یک شاخه گل است که در مقایسه با کشورهایی نظیر آلمان و هلند به ازای هر 15 نفر 200 شاخه گل است که فاصله زیادی با کشور ایران دارند.
دکتر کاظمی ادامه داد: سطح زیر کشت گل‌های زینتی نزدیک سه هزار و 119 هکتار است که از این رقم 82 هکتارش گلخانه شیشه‌ای، هزار و 112 هکتارش گلخانه چوبی و پلاستیکی است و هزار و 925 هکتارش در فضای آزاد انجام می‌شود.
وی افزود: نزدیک به هشت هزار و 895 نفر تولیدکننده در قالب 22 شرکت تعاونی گل و گیاه وجود دارد که با این اقدامات توانسته‌ایم بالغ بر 50 هزار فرصت شغلی برای شهروندان ایجاد کنیم.
معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد با اشاره به اینکه با این اقدامات می‌توانیم اولین پایانه گل و گیاه را به صورت دائمی راه‌اندازی کنیم تصریح کرد: با توجه به تامین 20 میلیون شاخه گل در سطح شهر، بالغ بر 50 درصد، تامینات 20 میلیون شاخه گل را توانسته‌ایم در سطح استان و خارج از استان برآورده کنیم.
وی سهم ایران در صادرات گل و گیاه را نسبت به کشورهای دیگر 6 دهم درصد در سال 2007 نوان نمود و اظهار داشت: نسبت به کشورهای دیگر ایران سهم اندکی در بین تولیدکنندگان دیگر را به خود اختصاص داده است.
افزایش سرانه فضای سبز شهر مشهد
دکتر کاظمی با اشاره به توسعه فضای سبز در مشهد گفت: سرانه فضای سبز شهری در سال گذشته به 11.2 رسیده است و در حال حاضر سرانه فضای سبز شهری مشهد 24 متر مربع است که شامل شامل باغات خصوصی و آستان قدس و فضای سبز تحت تملک شهرداری می شود.
معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد اضافه کرد: در سال 86 تعداد پارک‌های محلی و منطقه‌ای مشهد مقدس 267 پارک بوده که در پایان سال 91 به 415 پارک رسید، همچنین در سال 86، 10 پارک خطی وجود داشته که هم‌اکنون به 80 پارک خطی افزایش یافته است.
وی افزود: بزرگترین پارک خطی که دارای دو ضلع شمالی و جنوبی بوده و از تقاطع غدیر شروع شده و تا میدان قائم ادامه می‌یابد با هزینه 200 میلیارد ریال در حال ساخت است و 25 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
افتتاحیه پارک‌های موضوعی در سال جاری
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد عنوان کرد: افتتاحیه پارک گل‌ها در سوم خرداد ماه با اختصاص 2.7 دهم مساحت هکتار را در ابتدای بلوار معلم خواهیم داشت.
وی با بیان اینکه از اواسط سال گذشته پروژه‌های 6 پارک موضوعی، در سطح شهر مشهد کلید خورده است اضافه کرد: افتتاحیه اولین پارک گیاه‌شناسی با اختصاص 27 هکتار را که در هفت سکانس به نمایش گذاشته می‌شود.
دکتر کاظمی گفت: بهره‌برداری پارک مینیاتوری با اختصاص هشت هکتار که 60 المان کوچک از شهرهای کشور در این پارک به نمایش گذاشته می شود با عنوان ایران کوچک در سال 93 افتتاح خواهد شد.
دکتر کاظمی خاطرنشان کرد: شهرداری مشهد در برخی از نقاط برای توسعه فضای سبز شهری با مشکل مواجهه بود، در نتیجه اقدام به امضای تفاهم‌نامه‌ای با ادارات نسبت به کاشت درخت و درختچه در آنها کرد که در این راستا در سال گذشته 60 هزار اصله درخت کاشته شده است.
بن خرید رایگان گل بین کارمندان ادارات مشهد توزیع می‌شود
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد نیز در این نشست خبری از توزیع بن خرید رایگان گل بین کارمندان ادارات مشهد خبر داد وگفت: به دلیل ترویج فرهنگ توجه به گل و گیاه، بن خرید گل به صورت رایگان بین کارمندان در ادارات دولتی مشهد توزیع می‌شود.
وی افزود: به دلیل ترویج فرهنگ توجه به گل و گیاه، بن خرید گل به صورت رایگان بین کارمندان در ادارات دولتی توزیع می‌شود که 50 درصد ارزش این بن‌ها بر عهده شهرداری و 50 درصد نیز بر عهده ادارات است.
احمدرضا سلامی اظهار کرد: همزمان با نمایشگاه گل و گیاه امسال کارگاه ملی مدیریت جنگلداری با حضور شهرداران و مدیر عامل‌های سازمان پارک‌ها و فضاهای سبز استان‌های کشور با موضوع درخت و جنگلداری برگزار می‌شود.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد اضافه کرد: ایران جزو معدود کشورهایی است که ‌از 14 اقلیم موجود برای کاشت گل 12 اقلیم را دارد؛ اما در زمینه صادرات و کاشت گل بسیار کم کار شده است.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد ادامه داد: خراسان‌رضوی در زمینه کاشت گل و گیاه 52 هکتار را به خود اختصاص داده که این نیز در مقایسه با شهرهای تهران و فارس و البرز بسیار ناچیز است و تنها با مدیریت مناسب می‌توانیم این فاصله‌ها را کاهش دهیم.
وی تصریح کرد: یکی از اهداف نمایشگاه گل و گیاه بحث اشتغالزایی است که مشاوران و محققان می‌توانند با تبادل اطلاعات و ارتقای دانش از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی سطح آگاهی مردم را افزایش دهند.
مهندس سلامی با اشاره به توسعه فضای سبز شهری در مشهد گفت: طبق برنامه‌ریزی در سال 1404 فضای سبز مشهد به 13 هزار هکتار افزایش می‌یابد تا از این طریق بتوانیم در شادابی و نشاط شهر گام موثری برداریم.
برپایی 700 غرفه در دوازدهمین نمایشگاه بین‌الملی گل و گیاه
مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی مشهد از برپایی 700 غرفه و حضور 20 نماینده از چهار کشور خارجی در دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گل وگیاه و ابزار و ادوات باغبانی مشهد خبر داد و گفت: در این نمایشگاه 332 مشارکت کننده در قالب 700 غرفه حضور دارند.
سیدی با اشاره به حضور20 نماینده از چهار کشور خارجی در نمایشگاه گل و گیاه تصریح کرد: مساحت این نمایشگاه با 20 درصد افزایش به 20 هزار مترمربع رسیده است که 5000 مترمربع آن در فضای باز برگزار می‌شود و علاوه بر آن بر بخش نمایشی گل نیز افزایش پیدا کرده است.
مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی مشهد ادامه داد: در حال حاضر شهرداری مشهد، شهر را به نمایشگاه بزرگ گل تبدیل کرده است که این مهم برپایی نمایشگاه را برای مدیریت شهری مشهد سخت می‌کند.
وی اضافه کرد: شهرداری مشهد در حد قابل قبولی در نهادینه کردن فرهنگ استفاده شهروندان از گل وگیاه موفق عمل کرده است به گونه‌ای که این نمایشگاه برای دوازدهمین سال متوالی برگزار می‌شود.
سیدی در خصوص افزایش سطح پارک خودرو در محل نمایشگاه بین‌المللی افزود: در حال حاضر 200 روز از سال در نمایشگاه بین‌الملی مشهد نمایشگاه برگزار می‌شود که فقط برای سه نمایشگاه مشکل کمبود جای پارک داریم.
وی افزود: پارکینگ نمایشگاه بین‌المللی گنجایش پارک 5000 خودرو را دارد اما با توجه به درخواست شهروندان، از فضای پشت نمایشگاه نیز برای پارک خودور استفاده می‌شود.
 

آدرس کوتاه شده: