فهرست طبقات
شنبه, ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ ۱۱:۱۹ ۲۶
طبقه بندی: اخبار اصلی
چچ
طرح درخواست نهال رایگان تمدید شد

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد؛

طرح درخواست نهال رایگان تمدید شد

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: به دلیل استقبال شهروندان از سامانه الکترونیکی طرح اهدای نهال رایگان در هفته درختکاری، ثبت درخواست رایگان تامین و کاشت درخت در مشهد تا نیمه اسفندماه تمدید شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد، مهدی یعقوبی با اشاره به اینکه همه اقدامات معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد در قالب طرح «نفس عمیق شهر» در حال انجام است، اظهار کرد: بخشی از این اقدامات در پروژه کوه پارک، بوم پارک، کمربند سبز و نیز احداث بوستان‌ در مناطق مختلف شهر عملیاتی شده است.
تکمیل پروژه «نفس عمیق شهر»
وی افزود: به زودی با اجرای 300 هکتار درختکاری در پروژه ساماندهی کشف رود و ایجاد بوم پارک، هزار و 200 هکتار درختکاری در ارتفاعات جنوبی شهر و همچنین درختکاری گسترده در پروژه‌های رودپارک و کشت پارک، بخش مهمی از پازل طرح نفس عمیق شهر تکمیل خواهد شد.
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه برای هفته درخت کاری امسال ۱۲۰ هزار اصله نهال مثمر و غیر مثمر برای کاشت توسط مردم پیش بینی شده است، خاطرنشان کرد: به دلیل شرایط خاص کرونایی و با هدف پرهیز از تجمع، شهروندان می‌توانند به صورت غیر حضوری برای دریافت نهال‌های مثمر و غیرمثمر از طریق سامانه Gsms.mashhad.ir اقدام کنند.
یعقوبی بیان کرد: مشهد به عنوان یکی از کلان شهر‌های پیش رو در حوزه محیط زیست، بستر لازم برای درخواست نهال، به صورت الکترونیکی را در اختیار شهروندان قرار داده است. با اهدا درخت رایگان به شهروندان در قالب این سامانه علاوه بر اطمینان از کاشت نهال در محل ثبت شده در سامانه خدمات مختلف در حوزه نگهداری درخت و نیز تسهیلات تشویقی برای مشارکت شهروندان در آبیاری درختان به شهروندان ارائه می شود.
امکان افزایش ظرفیت برای طرح نهال رایگان
وی با بیان اینکه چنانچه ظرفیت پیش بینی شده برای اهدای درخت رایگان به شهروندان تکمیل شود، امکان افزایش تعداد نهال وجود دارد، اضافه کرد: پس از ثبت درخواست، نهال‌ های مذکور به وسیله 65 اکیپ در مناطق 13 گانه شهر ‌به آدرس مورد نظر شهروندان ارسال می شود.
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد با اشاره به اینکه پس از بازدید همکاران از آدرس های مورد نظر، متناسب با درخواست شهروندان گونه های گیاهی مثمر برای داخل منازل و غیر مثمر برای بیرون منزل توسط اکیپ های مورد نظر تحویل یا کاشته خواهد شد، تصریح کرد: تامین پساب با استانداردهای محیط زیستی برای آبیاری درختکاری های کمربند سبز، پیش بینی شده است.
یعقوبی با اشاره به اجرای طرح باغ زندگی و باغ خاطره برای اولین بار در کلان شهر مشهد، گفت: در قالب این طرح شهروندان در چهار محور فرزندان، تازه مزدوجین، اهدا کنندگان عضو و متوفیان می‌توانند اقدام به کاشت درخت و پلاک گذاری شخصی کنند.
وی با بیان اینکه شهروندان برای شرکت در این طرح نیز باید به همین سامانه مراجعه کنند، ادامه داد: در فاز اول، این طرح در بخشی از بوستان بهار به عنوان باغ خاطره با وسعت پنج هکتار برای یاد  بود در گذشتگان و اهداکنندگان عضو اجرا خواهد شد و هم زمان از انتهای لادن به سمت قله زو نیز ۳۰ هکتار از اراضی مرتبط با ارتفاعات جنوبی در کمربندسبز برای اجرای طرح باغ زندگی (تازه متولدین و تازه مزدوجین)، و باغ خاطره در نظر گرفته شده است.