فهرست طبقات
یکشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ ۱۳:۰۸ ۴
طبقه بندی: اخبار اصلی
چچ
2YXYtNmH2K8g2KfZiNmE2YrZhiDZg9mE2KfZhti02YfYsSDYp9mK2LHYp9mGINiv2LEg2LLZhdmK2YbZhyDYs9mG2KzYtCDYp9i02LnZhyDZgdix2KfYqNmG2YHYtC8g2KrZitixINmF2KfZhyDYp9mF2LPYp9mEINio2KfZhNin2KrYsdmK2YYg2LPYt9itINin2LTYudmHINmB2LHYp9io2YbZgdi0INir2KjYqiDYtNiv2Ycg2K/YsSDZhdi02YfYrw==

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد؛

مشهد اولین کلانشهر ایران در زمینه سنجش اشعه فرابنفش/ تیر ماه امسال بالاترین سطح اشعه فرابنفش ثبت شده در مشهد

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد از ثبت بیشترین میزان اشعه ماورا بنفش در شهر مشهد، در تیرماه امسال خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد، مهدی یعقوبی با اعلام این خبر اظهار کرد: اشعه فرابنفش یکی از اشعه هایی است که از سطح خورشید به سطح زمین می رسد و همواره میزان اندک آن برای انسان بسیار سودمند است و می تواند در افزایش تولید ویتامین D در بدن و در درمان بیماری هایی همچون نرمی استخوان، اگزما و ... موثر باشد اما در همین حال، میزان بالای این اشعه نیز می تواند به سلامت شهروندان صدمات جبران ناپذیری را وارد کند.

وی افزود: همین موضوع باعث شد تا مدیریت شهری در کلان شهر مشهد، برای اولین بار در کشور، با نصب ۱۰ دستگاه سنجش اشعه ماورابنفش در نقاط مختلف شهر، گام موثری را در راستای سنجش و بررسی این اشعه در سطح این کلانشهر بردارد؛ تجهیزات پیشرفته ای که می توانند به صورت لحظه‌ای مقادیر اشعه ماورا بنفش را ثبت و بعد از تجمیع و تحلیل، در قالب شاخص UV در اختیار شهروندان قرار دهند.

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد بیان کرد: این شاخص بر اساس میزان شدت تابش اشعه فرابنفش به پنج قسمت بی خطر(شاخص یک تا دو)، کم خطر (سه تا پنج)، خطر زیاد (۶ تا هفت)، خطر بسیار زیاد (هشت تا ۱۰) و خطر بسیار شدید (۱۱به بالا) تقسیم بندی می شود.

یعقوبی خاطرنشان کرد: تحلیل آمار و ارقام چند ساله اشعه UV در شهر مشهد نشان می دهد، در فصل گرم سال و در ساعات اوج تابش خورشیدی، این شاخص به عدد هفت و میزان خطر زیاد برای سلامتی انسان می رسد که می تواند صدمات جبران ناپذیری را به سلامت شهروندان وارد کند. حداکثر میزان شاخص ثبت شده در شهر مشهد ۸/۸۴ است که این میزان در تیرماه امسال به ثبت رسیده است.

وی اضافه کرد: با توجه به افزایش میزان این شاخص در فصول گرم سال، به کلیه شهروندان توصیه می شود در این ایام حتماً با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب استاندارد، عینک آفتابی با قابلیت حذف اشعه UV و کاهش فعالیت تردد در ساعات اوج تابش خورشیدی، به حفظ سلامتی خود توجه کنند.

آدرس کوتاه شده: